HTML gyorstalpaló 18. rész
Átlátszó képek, mozgó gifek
A HTMLA dokumentumok logikai struktúráját a HTML (Hyper Text Markup Language) jelölései segítségével lehet szabályozni. A HTML arra készült, hogy segítségével a dokumentumok szokásos, sorban egymás utáni olvasása helyett, a szövegben elhelyezett kapcsolatok alapján az egész dokumentum könnyebben legyen áttekinthető és elolvasható. Segítségével logikusan szervezett és felépített dokumentumokat lehet készíteni, olyan módon hogy a nyelv alkalmas logikai kapcsolatok létrehozására a dokumentumon belül és dokumentumok között, amit a dokumentum olvasója kezelhet. A dokumentum fogalmát itt általánosabban kell értelmeznünk: ezek objektumok, amelyek lehetnek: szöveg, kép(grafika), hang (zene), de akár mozgókép (film) is. Ahogy az már az előzőekben látható volt, az ilyen módon szervezett szöveget hypertextnek hívjuk. A HTML formátumú fájl valójában egy szöveges fájl, szintén szöveges (olvasható) vezérlőkódokkal. Ezek a vezérlőkódok < és > jelek között szerepelnek, és a szöveg megjelenését, formátumát, például a betűk nagyságát, formáját, stb. jelölik. A szöveg egyéb dokumentumokra vagy a dokumentum más részeire való hivatkozásokat is tartalmazhat amit a vezérlőkódok segítségével adhatunk meg linkek formájában. Ezek a linkek — amelyek a megjelenítéskor általában kék színű, aláhúzott szövegekként, vagy kék keretes ikonokként jelennek meg — hypertext alakúvá teszik a dokumentumot. A legtöbbször minden egyes link hivatkozás egy másik HTML oldalra ( Azért ez alól van kivétel.) ami a Világ bármely pontján lehet. nyelv nem alkalmas jó néhány grafikai probléma megoldására. Ezeket bizonyos grafikus szoftverek segítségével kell megoldani és képpé alakítani, böngészőink ezeket a képeket használják fel dokumentumainkban. Az alábbi képet nem túlságosan nehéz legyártani. Az LviewPro nevű programot használjuk munkálataink során. Ez a szoftver kicsi, gyors, könnyen kezelhető, rengeteg formátumot ismer.
A fenti kép egyes színei átláthatóvá tehetők. Ehhez mindössze a háttérszín (Option/background color) beállítást kell megváltoztatni (és elmenteni.) Ennek hatására a fehér szín átlátszóvá válik. A palettáról néha nehéz eltalálni a színt, ezért egy csöppentővel (dropper) is rámutathatunk a kívánt színű részre.
Ha a fehér helyett a szöveg színét választjuk háttérszínnek, akkor az alábbi képet kapjuk.
A mozgó gif-eket sem a HTMLA dokumentumok logikai struktúráját a HTML (Hyper Text Markup Language) jelölései segítségével lehet szabályozni. A HTML arra készült, hogy segítségével a dokumentumok szokásos, sorban egymás utáni olvasása helyett, a szövegben elhelyezett kapcsolatok alapján az egész dokumentum könnyebben legyen áttekinthető és elolvasható. Segítségével logikusan szervezett és felépített dokumentumokat lehet készíteni, olyan módon hogy a nyelv alkalmas logikai kapcsolatok létrehozására a dokumentumon belül és dokumentumok között, amit a dokumentum olvasója kezelhet. A dokumentum fogalmát itt általánosabban kell értelmeznünk: ezek objektumok, amelyek lehetnek: szöveg, kép(grafika), hang (zene), de akár mozgókép (film) is. Ahogy az már az előzőekben látható volt, az ilyen módon szervezett szöveget hypertextnek hívjuk. A HTML formátumú fájl valójában egy szöveges fájl, szintén szöveges (olvasható) vezérlőkódokkal. Ezek a vezérlőkódok < és > jelek között szerepelnek, és a szöveg megjelenését, formátumát, például a betűk nagyságát, formáját, stb. jelölik. A szöveg egyéb dokumentumokra vagy a dokumentum más részeire való hivatkozásokat is tartalmazhat amit a vezérlőkódok segítségével adhatunk meg linkek formájában. Ezek a linkek — amelyek a megjelenítéskor általában kék színű, aláhúzott szövegekként, vagy kék keretes ikonokként jelennek meg — hypertext alakúvá teszik a dokumentumot. A legtöbbször minden egyes link hivatkozás egy másik HTML oldalra ( Azért ez alól van kivétel.) ami a Világ bármely pontján lehet. nyelv utasításai mozgatják, hanem egy megfelelő szoftverrel, például az Alchemy Gif Construction set tel kell legyártanunk. Ez esetben többnyire több képet fűzünk egymás után, beállíthatjuk a késleltetés időtartamát, a ciklusosságát, az egyes képek háttérszínét, helyét és még jónéhány paramétert. Az alábbi példa
egy igen diszkrét mozgó gifA GIF angol mozaikszó, a Graphic Interchange Format szavak kezdőbetűiből. A GIF a Compuserve hálózati szolgáltató grafikus adatok tömörítésére és továbbítására kifejlesztett programjának, illetve magának a formátumnak a neve, amely nagyfokú tömörítést használ, hogy a modemes telefonvonal-használat ideje ezáltal lényegesen lecsökkenjen. A GIF formátum csak a 256-nál nem több színt használó képeket támogatja. Ma már az Interneten ez a legelterjedtebb grafikus adatformátum, amelyet egyébként széles körben használnak a számítástechnika minden területén..
Kevésbé diszkrét példa az előbb említett Alchemy bemutatkozó oldalán található, íme:
Ez a példa 60 darab gifA GIF angol mozaikszó, a Graphic Interchange Format szavak kezdőbetűiből. A GIF a Compuserve hálózati szolgáltató grafikus adatok tömörítésére és továbbítására kifejlesztett programjának, illetve magának a formátumnak a neve, amely nagyfokú tömörítést használ, hogy a modemes telefonvonal-használat ideje ezáltal lényegesen lecsökkenjen. A GIF formátum csak a 256-nál nem több színt használó képeket támogatja. Ma már az Interneten ez a legelterjedtebb grafikus adatformátum, amelyet egyébként széles körben használnak a számítástechnika minden területén. összefűzésének eredménye. A 60 gifA GIF angol mozaikszó, a Graphic Interchange Format szavak kezdőbetűiből. A GIF a Compuserve hálózati szolgáltató grafikus adatok tömörítésére és továbbítására kifejlesztett programjának, illetve magának a formátumnak a neve, amely nagyfokú tömörítést használ, hogy a modemes telefonvonal-használat ideje ezáltal lényegesen lecsökkenjen. A GIF formátum csak a 256-nál nem több színt használó képeket támogatja. Ma már az Interneten ez a legelterjedtebb grafikus adatformátum, amelyet egyébként széles körben használnak a számítástechnika minden területén. forrása ugyanannak a golyónak a képe, melyek helye változik. Az összefűzött gifA GIF angol mozaikszó, a Graphic Interchange Format szavak kezdőbetűiből. A GIF a Compuserve hálózati szolgáltató grafikus adatok tömörítésére és továbbítására kifejlesztett programjának, illetve magának a formátumnak a neve, amely nagyfokú tömörítést használ, hogy a modemes telefonvonal-használat ideje ezáltal lényegesen lecsökkenjen. A GIF formátum csak a 256-nál nem több színt használó képeket támogatja. Ma már az Interneten ez a legelterjedtebb grafikus adatformátum, amelyet egyébként széles körben használnak a számítástechnika minden területén. mérete nem feltétlenül azonos az eredeti gif-ek méretének összegével, ugyanis a programban létezik egy supercompress parancs, melynek hatására a kép mérete (sok esetben radikálisan) csökken. Rengeteg, a weboldalakon izgő-mozgó akármi ezzel a technikával készült.